تبلیغات
مطالب اینترنتی - همه چیز در مورد باران اسیدی
 
مطالب اینترنتی
شنبه 23 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : نویسندهمفیدستان:

همه چیز در مورد باران اسیدی

باران اسیدی چیست ؟

باران اسیدی یک نظریه تویط دانشمندان هست در ادامه می‌توانید ببیشتر آشنا شوید .

عامل اصلی این آلاینده‌ها صنایع، حمل و نقل و کارخانه‌های مختلفند که سبب افزایش شدید میزان اسیدیته بارش و آسیب‌ رساندن به انسان‌ها، گیاهان و ساختمان‌ها میشوند.

بیشتر شهرهای بزرگ صنعتی مورد تهدید غبارهای اسیدی قرار دارند. شهر لندن در زمستان سال ۱۹۵۲ مورد تهاجم شدید غبارهای اسیدی قرار گرفت و این امر موجب مرگ زودرس ۴۰۰۰ نفر از افراد بیمار گردید.

این سانحه باعث شد که مسئولین شهر اقدامات پیشگیرانه‌ای را در جهت بازرسی آلودگی هوا به عمل آورند. در نتیجه، امروزه لندن در زمره شهرهایی به شمار می رود که هوای نسبتاً تمیزی دارند.

نتایج تحقیقات نشان داده هست که وجود ذرات کوچک در هوا به تنهایی عامل مرگ ۳۵۰٫۰۰۰ نفر در سال ۲۰۰۰ در ۲۵ کشور اتحادیه اروپا بوده هست.مواد آلوده‌کننده هر قدر در فضا بیشتر بمانند ترکیبات زیادتری حاصل میشود که اسیدها یکی از آن‌هاست.

اسیدها به کمک بادهای شدید میتوانند برای روزهای متوالی در هوا باقی بمانند و صدها کیلومتر مسافت را طی کنند و به این ترتیب از کشوری به کشور دیگر انتقال یابند.

اگر غبار اسیدی با ذرات آب موجود در اتمسفر هوا مخلوط شود، به صورت باران اسیدی فرو می‌ریزد و به محیط زیست آسیب می رساند.

باران اسیدی مستقیماً روی درختان و روییدنی‌ها اثر میکند، در خاک فرو میرود و تعادل شیمیایی آن را به هم می‌ریزد. این باران پس از فرود به داخل رودخانه‌ها و دریاچه‌ها راه می‌یابد و حیوانات و گیاهان آبزی را به هلاکت میرساند.

جنگل‌ها و دریاچه‌ها، قربانیان باران اسیدی

باران اسیدی بر رشد درختان اثر کرده، جنگل‌ها را شدیداً در معرض نابودی قرار می دهد.باران اسیدی از چند راه به درختان آسیب میرساند.

-یکی آن که اختلالاتی در روزنه برگ‌های درختان ایجاد میکند که سبب ازدیاد تعریق و کمبود آب درخت می شود.

-خاک را اسیدی می کند و به ریشه‌های درختان آسیب می رساند بنابر این جذب آب و مواد تغذیه‌ای درخت کاهش می‌یابد. همین طور مواد معدنی مورد نیاز خاک را می شوید، این مواد به آب‌های زیرزمینی رانده می شوند و بالاخره ساختارهای سطحی پوست و برگ‌ها را تخریب می کند. موجب می شود آن‌ها مورد حمله حشرات و مریضی‌های گیاهی قرار گیرند و از رشد و نمو باز بمانند.

سیلابی که از بارش باران اسیدی جاری می شود، بر روی زمین مسیر خود را میشوید و سرانجام به دریاچه‌ها می‌ریزد. باران‌های اسیدی با اسیدی کردن آب دریاچه‌ها و رودخانه‌ها موجب مرگ ماهی‌ها و دیگر آبزیان می شوند.

دریاچه‌های مرده «بدون ماهی» در بیشتر مکان‌ها به همان صورت قبلی وجود دارند ولی هیچ گونه ماهی در آب اسیدی شده آن‌ها نمیتواند زندگی کند.

ماهی قزل‌آلا و ماهی خاردار در PH کمتر از ۵ و صدف‌ها در PH کمتر از ۶/۵ می‌میرند. درضمن این فرسایش خاک، فلزات سمی که از آن آزاد شده‌اند مثل آلومینیوم به همراه آب وارد دستگاه تنفسی ماهی‌ها شده و موجب مرگ آن‌ها می گردد.

در مناطقی که دارای فضای آلوده به مواد اسیدی میباشند، در فصل بهار، دریاچه‌ها آلوده‌ترین آب‌ها را دارند زیرا با ذوب شدن برف‌های زمستان، اسید همراه آن‌ها روانه دریاچه‌ها میگردد.

همه چیز در مورد باران اسیدی

باران اسیدی چگونه رخ میدهند ؟

سایش شیمیایی
باران‌های اسیدی آسیب‌های ویران‌کننده و غیرقابل جبرانی بر بناهای تاریخی و گنجینه‌های فرهنگی وارد می‌سازند و میراث فرهنگی ملت‌ها تحلیل را میبرند.باران اسیدی رویه‌های سنگی ساختمان‌ها، پل‌ها، سدها و… توسط باران اسیدی، ساییده و نابود می شوند.

ساختمان‌های مشهوری مثل پارتنون در آتن، مجسمه آزادی در نیویورک، کلیسای سن پول در لندن، تاج محل در هندوستان، بنای ترایان در رم و کلیسای قدیمی کلن در شهر کلن کشور آلمان به وسیله باران اسیدی مورد حمله قرار گرفته‌اند و رویه آن‌ها در اثر سایش شیمیایی، تغییر شکل یافته هست.

رویه این ساختمان‌ها معمولاً از سنگ‌های آهک‌دار هست. غبار و باران اسیدی وقتی بر چنین ساختمان‌هایی فرو مینشیند با کانی‌های سنگ‌ها فعل و انفعالات شیمیایی انجام داده و آن‌ها را به ماده پودر مانندی تبدیل می کند.

به علت همین واکنش‌هاست که از ضخامت مجسمه مرمری آبراهام لینکلن در واشنگتن طی ۸۰ سال، بیش از ۸ میلی‌متر کاسته شده هست. به جز رویه این ساختمان‌ها و بناها که در معرض سایش قرار میگیرند، شیشه‌های رنگی آن‌ها نیز از آسیب در امان نیستند.

اثر بر صنعت حمل و نقل
هر دو صنعت راه‌آهن و هواپیما سالانه به علت ریزش باران اسیدی مقدار زیادی هزینه میکنند. خطوط راه‌آهن و حتی خودرو‌ها به علت قرار گرفتن در فضای آزاد، بیشترین آسیب را از غبار و باران اسیدی، متحمل می شوند. رویه آن‌ها در اثر باران اسیدی، ساییدگی شیمیایی پیدا میکند و پل‌های فلزی به علت فرسایش کارآیی خود را از دست می دهند.

اثر باران اسیدی بر انسان

انسان‌ نیز در اثر باران اسیدی به طور جدی آسیب میبیند تا حدی که ممکن اسن منجر به مرگ او شود. در اثر باران اسیدی تعداد زیادی از مردم به خصوص افرادی که آسم دارند، مشکل تنفسی پیدا میکنند. تاثیر گازهای SO2 و Nox ها بر روی انسان، سرفه‌های خشک، سر درد، گلو درد و عصبانیت هست.

مصرف گیاهانی که از طریق خاک یا به طور مستقیم باران اسیدی را جذب کرده‌اند و جاندارانی که این گیاهان را خورده‌اند، روی مغز و کلیه اثر گذاشته و می تواند موجب مریضی آلزایمر در انسان شود.

راه‌های نظارت
یکی از روش‌های ساده پیشگیری از آلودگی اسیدی، تصفیه کردن ذغال گذشته از سوختن آن هست. برای این منظور، ذغال را گذشته از مصرف خرد کرده و در آب می‌شویند، یا ضمن عملیات خاصی، گوگرد آن را میگیرند. در مورد نفت نیز عمل تصفیه کردن صورت می گیرد و با روش‌های معینی آن را از گوگرد تصفیه میکنند.

بهرهگیری از روش‌های اصولی در مصرف مواد سوختی نیز نقش مهمی در پیشگیری از آلودگی‌های اسیدی دارد. بهرهگیری از فیلترها برای این منظور طریقه بسیار مناسبی هست.

بهره‌گیری از این روش در اتومبیل‌ها، کامیون‌ها و وسایل نقلیه موتوری، آلودگی‌های اسیدی محیط زیست را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد. همین طور نظارت ایمنی موتور و وسایل نقلیه جهت پیشگیری از انها، در کاهش آلودگی‌های اسیدی، نقش بسزایی دارد.

از همۀ مهم‌تر، دقت در برنامه‌ریزی برای تأمین انرژی هست. چرا که هرجا انرژی مصرف می شود، در کنار آن نیز آلودگی اسیدی- در مواردی بسیار اندک و در مواردی بسیار چشمگیر و خطرناک– ایجاد میشود.

در حقیقت از آنجا که باد و باران اسید با گردش چرخ کارخانه‌ها و خودرو‌ها ارتباط مستقیم دارد، جایگزینی ماده دیگری که بتواند جانشین سوخت‌های فسیلی گردد، در بلند مدت، اندیشه معقولی برای پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی هست. در این راستا می توان از منابع انرژی‌های نو همچون انرژی خورشیدی و انرژی بادی نام برد که مصرف انها، عوارضی از قبیل آلودگی هوا را به همراه ندارد.

یکی از موارد دیدنی در مورد آلودگی اسیدی آن هست که ممکن هست کشوری دارای منابع عظیم ساخت کننده غبار اسیدی نباشد اما به شدت تحت حمله باران‌های اسیدی قرار گیرد. برای مثال، کشور کانادا که همۀ ساله غبارهای اسیدی فراوانی از آمریکای شمالی به سمت آن حرکت میکنند.

موضوع آلودگی اسیدی، بیشتر گریبانگیر کشور های صنعتی و پیشرفته ‌هست و مردم این کشورها به طرز ناگواری از آلودگی‌های اسیدی رنج میبرند. جنگل‌ها و منابع گیاهی این کشورها در حال نابودی هست و از این رو از طرف مردم مقاومت بسیار شدیدی در مقابل این پدیده بسیار خطرناک زیستی ایجاد شده‌ هست.

حتی در بعضی از کشور های غربی، گروه‌ها و احزاب سیاسی تشکیل شده‌اند که هدف انها مقابله با گسترش آلودگی‌های اسیدی و جلب دقت مسئولان کشور های مربوطه برای مبارزه در این جهت هست.

گرچه لازم به ذکر هست که آلودگی در کشور های در حال توسعه به پای آلودگی در کشور های صنعتی نمی رسد و کشور های دارای صنعت کمتر، آلودگی کم‌تری دارند.

کشور های در حال توسعه بر خلاف کشور های ثروتمند، نمی توانند از عهده هزینه‌های سنگین پیش گیری از آلودگی اسیدی برآیند. از این رو لازم هست همراه با توسعه صنعت خود، به نظارت آلودگی هوا نیز دقت داشته باشند تا بعداً مجبور نشوند برای مبارزه با آلودگی ترسناک اسیدی، هزینه‌های سرسام‌آوری را متحمل شوند.

در رابطه با کشوری همانند ایران، عوامل پایه آلوده‌کننده را نمیتوان تنها وجود کارخانه‌ها و مسایلی از این قبیل در نظر گرفت. در حقیقت کشوری مثل ایران که مساحت آن چندین برابر مساحت کشور آلمان هست، علت آلودگی‌ها به علت حجم چندان کارخانه‌ها نیست بلکه به علت تمرکز غیر اصولی آن‌ها در مناطق مرکزی و گسترش غیر ضروری بعضی از آن‌هاست.

منبع :javanehha.sch.irلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب همه چیز در مورد باران اسیدی در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :همه چیز در مورد باران اسیدی
http://mofidestan.ir/%d9%87%d9%85%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%af%db%8c/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :