تبلیغات
مطالب اینترنتی - چقدر کافئین در روز برای بدن طبیعی است؟آیا قهوه اعتیادزاست؟آیا قهوه میتواند به بدن شما آسیب رساند؟ از مسمومیت با قهوه چه میدانید؟
 
مطالب اینترنتی


چقدر کافئین در روز برای بدن طبیعی است آیا قهوه اعتیادزاست آیا قهوه میتواند به بدن شما آسیب رساند از مسمومیت با قهوه چه میدانید

اگر شما جزو آن دسته ای هستید که صبح خود را با چای یا قهوه شروع می کنید, اگر وقتی سردرد دارید یا میان روز احساس خستگی بیش از حد می کنید, به فکر فنجانی چای یا قهوه می افتید, اگر برای بیدار ماندن بیشتر, نوشابه انرژی زا مصرف می کنید و در نهایت اگر روزی که نوشیدنی کافئین دار مصرف نکنید, دچار خستگی بیشتر می شوید, شما به کافئین اعتیاد پیدا کرده اید
اما مصرف کافئین چقدر ممکن است به بدن آسیب برساند یا عوارض داشته باشد


مسمومیت با کافئین
مسمومیت با قهوه شاید به نظر عجیب و مسمومیتی غیرمعمول باشد، اما قهوه هم ممکن است باعث ایجاد مسمومیت شود. از طرفی شیر یا کرمی که کنار قهوه استفاده می شود، ممکن است عامل این مسمومیت باشد. با این حال قهوه و در کل کافئین بشدت در افراد وابستگی ایجاد می کند. بسیاری از افراد در سراسر دنیا به نوشیدن قهوه صبحگاهی اعتیاد دارند و سال ها بدون بروز مشکلی قهوه می نوشند.
بنابراین باید گفت قهوه برای بعضی افراد ممکن است مسمومیت و عوارض جانبی داشته باشد و در مواردی ممکن است در رژیم غذایی فرد لازم و انرژی بخش باشد. اما هیچ وقت نباید انتظار داشت همه نشانه ها مثبت یا همه عوارض مصرف کافئین در یک فرد دیده شود.
بسیاری از افراد برای بیدار ماندن، رفع خستگی و کسب انرژی به استفاده از مواد کافئین دار روی می آورند که در طولانی مدت می تواند وابستگی ایجاد کند و تمرکز را کاهش دهد. سردردهای میگرنی، کم خونی، بی خوابی، تحریک پذیری و زودرنجی، تکرر ادرار یا ناتوانی در کنترل ادرار، ناراحتی معده، اسهال، افزایش ضربان قلب و لرزش عضلات از عوارض جانبی مصرف کافئین است که ممکن است در افراد مختلف یک یا چند مورد آن بروز پیدا کند. این عوارض معمولا در مورد کسانی که عادت به مصرف کافئین ندارند، بیشتر بروز پیدا می کند.
همچنین فاکتورهایی مثل ژنتیک، وزن، سن و شرایط سلامت روی واکنش بدن نسبت به کافئین تاثیرگذار است. کافئین بیش از هر چیز محرک سیستم عصبی بدن انسان است. کافئین به صورت موقت باعث بیدار ماندن و افزایش انرژی می شود، اما در نهایت می تواند باعث بروز مشکلاتی برای سیستم عصبی و عوارض جانبی دیگر شود. بنابراین بهتر است بعد از غروب و چند ساعت پیش از زمان خواب، از مصرف نوشیدنی های دارای کافئین خودداری کنید.
کودکان و گروه های حساس، کافئین مصرف نکنند
میزان مجاز مصرف کافئین برای هر فرد در واقع میزانی است که باعث بروز عوارض جانبی در فرد نشود. معمولا افرادی که وزنی بیش از حد معمول دارند، با خیالی آسوده تر می توانند کافئین مصرف کنند، اما عوارض جانبی کافئین روی افراد لاغرتر بیشتر بروز می یابد.
با این که میزان معمول کافئین برای افراد بزرگسال مشکلی ایجاد نمی کند، اما مصرف کافئین در کودکان به هیچ وجه توصیه نمی شود. چرا که کودکان هنوز در حال رشد هستند و مغز آنها نیز در حال تکامل است و عوامل خارجی که مانع خواب بیشتر شود، می تواند روی فرآیند رشد به صورت غیرمستقیم اثر بگذارد.
کافئین برای کودکان زیر چهار سال به هیچ عنوان توصیه نمی شود و برای کودکان چهار تا 12 سال بهتر است به صورت بسیار محدود باشد. نوجوانان نیز بهتر است میزان بسیار کمی کافئین مصرف کنند.
افراد بزرگسال که به عوارض جانبی کافئین حساسیت دارند، مثل زنان باردار و کسانی که برای بارداری اقدام می کنند، مادران در حال شیردهی یا افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند که این عوارض روی آنها تاثیرگذار است، بهتر است کافئین را از رژیم غذایی خود حذف کنند.
چقدر کافئین در روز برای بدن طبیعی است؟
کافئین می تواند فوایدی برای بدن داشته باشد، اما در مقابل می تواند باعث بروز مشکلات بیشتری شود. بدن در حالت معمول می تواند 200 میلی گرم کافئین در روز را بدون بروز مشکل دریافت کند. این میزان کافئین معمولا شامل دو فنجان قهوه می شود، اما بستگی به میزان قوی بودن قهوه نیز دارد؛ برای مثال دو قاشق قهوه فوری معمولی در یک لیوان حدود 60میلی گرم کافئین دارد، اما یک چهارم همین میزان قهوه اسپرسو 65 میلی گرم کافئین دارد.
گرچه واکنش بدن هر فرد به کافئین دریافتی متفاوت است، اما در هر حالتی دریافت بیش از 400 میلی گرم کافئین که معادل حدود چهار لیوان قهوه، ده قوطی نوشابه یا دو قوطی نوشابه انرژی زاست، برای هیچ کس توصیه نمی شود. البته باید این نکته را در نظر داشت که کافئین موجود در انواع مختلف نوشیدنی های انرژی زا با یکدیگر متفاوت است. مصرف بیش از حد کافئین می تواند روی ضربان قلب تاثیرگذار باشد، باعث سرگیجه و سردرد و حتی باعث از دست رفتن آب بدن (دی هیدراته شدن) شود.
انتقال کافئین از مادر به کودک
کافئین، فشار خون و ضربان قلب را افزایش می دهد. این عوارض جانبی ممکن است برای افرادی که شرایط عادی دارند، مشکلی به وجود نیاورد؛ اما زنان باردار بهتر است مصرف کافئین را کاهش دهند یا آن را از رژیم غذایی خود حذف کنند. گرچه بدن یک فرد بالغ می تواند میزان قهوه دریافتی را مدیریت کند، اما فرآیند سوخت و ساز در جنین هنوز کامل نشده و نمی تواند میزان کافئین دریافتی را که از بدن مادر دریافت می کند، کنترل کند.
از طرف دیگر، خطر سقط جنین در زنانی که کافئین کمتری مصرف می کنند، کمتر است. کسانی که در طول بارداری کافئین مصرف می کنند نیز ممکن است زایمان همراه با درد بسیار زیاد را تجربه کنند. همچنین مصرف زیاد کافئین در دوران بارداری ممکن است سرعت رشد جنین را کاهش دهد. در نهایت بهتر است زنان وقتی قصد باردار شدن دارند، در دوران بارداری و سپس در طول مدت شیردهی در مورد میزان مصرف کافئین با پزشک خود مشورت کنند.
منابع دارای کافئین
وقتی افراد تصمیم می گیرند کافئین مصرفی در رژیم غذایی خود را کاهش دهند، معمولا مصرف قهوه، چای و نوشابه را کاهش می دهند. اما واقعیت این است کافئین می تواند از منابع غیرقابل انتظار دیگری نیز وارد رژیم غذایی شود. کافئین در قهوه، چای، نوشابه، نوشابه های انرژی زا، شکلات و داروهایی که برای تسکین سردرد استفاده می شود، وجود دارد. با این که قهوه و نوشابه های گازدار به عنوان مجرمان اصلی ورود کافئین به بدن شناخته می شوند، اما همه نوع نوشابه و حتی قهوه هایی که با عنوان قهوه بدون کافئین معرفی می شوند نیز مقداری کافئین دارند. از طرفی، کافئین یکی از منابعی است که به صورت طبیعی در کاکائو وجود دارد و در نتیجه با هر بار خوردن انواع شکلات و بخصوص شکلات تلخ، مقدار کمی کافئین وارد بدن می شود. همچنین بستنی قهوه و شکلاتی معادل یک قوطی نوشابه کافئین دارند.
قرص هایی که برای کاهش وزن ساخته می شوند و بعضی داروهای تسکین دهنده درد، یکی دیگر از منابع حاوی کافئین هستند که مصرف زیاد آنها می تواند باعث بروز عوارض مشابه مصرف کافئین زیاد شود. نوشابه های انرژی زا یکی از بدترین منابع دارای کافئین به شمار می روند. کافئین مصنوعی و بسیار زیاد موجود در این نوشابه ها اثرات به مراتب مخرب تری از قهوه و نوشابه های گازدار باقی می گذارد.
یکی از منابع عجیب دارای کافئین طبیعی، تخمه آفتابگردان است، گرچه میزان کافئین در این منبع غذایی کمتر است، اما در مواردی می تواند به عنوان جایگزین طبیعی نوشابه های انرژی زا استفاده شود. دانه آفتابگردان منبعی سرشار از ویتامین و بدون قند افزوده است که می تواند انرژی مورد نیاز بدن را تا حدودی تامین کند. همچنین صبحانه های حاوی انواع غلات، جوی دوسر و انواع مغزها می تواند جایگزین سالمی برای قهوه اول صبح باشد.لینک منبع

مطلب چقدر کافئین در روز برای بدن طبیعی است؟/آیا قهوه اعتیادزاست؟/آیا قهوه میتواند به بدن شما آسیب رساند؟/ از مسمومیت با قهوه چه میدانید؟ در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :چقدر کافئین در روز برای بدن طبیعی است؟/آیا قهوه اعتیادزاست؟/آیا قهوه میتواند به بدن شما آسیب رساند؟/ از مسمومیت با قهوه چه میدانید؟
http://mofidestan.ir/2017/08/17/%da%86%d9%82%d8%af%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d9%81%d8%a6%db%8c%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%af%d9%86-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%9f%d8%a2/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 26 فروردین 1398 07:31 ق.ظ
Ꮃhat do you think of Yoggy's Money Vault Web Scraping Software?
جمعه 2 فروردین 1398 05:22 ب.ظ
What do yoս guys mɑke of Sweaty Quid UK freeoance site?
Ԝould үou recommend іt for packabing design?
سه شنبه 15 اسفند 1396 10:52 ب.ظ
با تشکر از به اشتراک گذاری چنین تفکر دلپذیر
مقاله خوب است، چرا که من آن را به طور کامل خوانده ام
دوشنبه 14 اسفند 1396 09:38 ب.ظ
مقاله بسیار پر انرژی، من خیلی دوست داشتم. آیا بخش 2 وجود خواهد داشت؟
پنجشنبه 10 اسفند 1396 09:00 ب.ظ
به شدت این سایت بسیار مشهور است و از همه بازدید کنندگان وبلاگنویسی معروف است
دوشنبه 7 اسفند 1396 01:10 ق.ظ
به نظر شما چطور می توانم بفهمم که شرکت میزبانی شما از شما استفاده می کند؟

من وبلاگ خود را در 3 مرورگر کاملا متفاوت بارگذاری کرده ام و باید
می گویند این وبلاگ بارها بسیار سریع تر و سپس بیشتر. می توانید یک میزبانی وب خوب را پیشنهاد کنید
ارائه دهنده در قیمت منصفانه؟ خیلی ممنونم
شنبه 5 اسفند 1396 06:07 ق.ظ
من شگفت زده هستم، باید بگویم. من به ندرت با یک وبلاگ که هر دو آموزنده و جذاب است روبرو می شوید و اجازه دهید
به شما بگویم، شما به ناخن ضربه زده اید. مسئله چیزی است که مردم به اندازه کافی در مورد هوشمندانه صحبت نمی کنند.

در حال حاضر من بسیار خوشحالم که در طول جستجوی من برای چیزی در مورد این موضوع در این مورد گول زدم.
جمعه 29 دی 1396 09:28 ق.ظ
من واقعا وبلاگ شما را دوست دارم.. رنگ های بسیار زیبا و تم.
آیا این وبسایت را خودتان انجام دادید یا کسی را برای انجام این کار استخدام کردید؟
برای شما؟ Plz پاسخ به من به دنبال ایجاد وبلاگ من و دوست دارم
پیدا کردن که این را از قدردانی از آن
جمعه 15 دی 1396 10:22 ق.ظ
Heⅼlо! I'm at wоrk surffing arround youг blog frоm
my new iplhone 4! Juѕt wantеd to saʏ I love reading tһrough your blog and lοok forward tօ all yoᥙr
posts! Kеep up thhe excellent ѡork!
شنبه 2 دی 1396 06:33 ق.ظ
Hey man, This was a great page for such a difficult subject
to discuss. I look forward to reading a lot more great posts such as these.
Thanks a lot.
دوشنبه 27 آذر 1396 01:06 ق.ظ
Your article is definitely educational. In addition to that, it really is interesting, compelling and well-written. I would want to see even more of
these types of wonderful writing.
شنبه 11 آذر 1396 12:02 ب.ظ
Many thanks, I’ve just been searching for information regarding this topic
for some time and yours is the greatest I’ve found until now.
پنجشنبه 2 آذر 1396 05:48 ق.ظ
If you end up fɑѕcinated with a new career as a paralegal, there arе a ѵarietу off
oρtions ᴡhich you can consider. You would possibly determine that bеing a freelɑnce
paгalegal is the best way that you wish to pursue this field.
Youll bbe able to begin by weighing the pros and cons of this exchitіng new
mɑnner of wߋrking in the ⲣaralergal field; and its possible youll resolve thаt its
the best option for you.
دوشنبه 29 آبان 1396 05:53 ب.ظ
Ok,? ᒪеeе mentioned and then he stopⲣed and thought.

?One of the best thing аbout God iis ??? hmmmm?????..?
He puzzleⅾ ass a result of he had so manhy things that were nice aboᥙt God howdver he wishеd
tto pick the perfect onee so he would ᴡinn the game.
?Tһat he iis aware oof everytһіng. That?s realⅼy cool.
Which means he ccan assist me with my homework.? Larrу concluded wth a pr᧐ud exрression on his face.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :